covid 19 PCR testi (Sağlık Bakanlığı Onaylı)

Covid-19, Koronavirus

-sağlık bakanlığı yetkilendirilmiş tanı laboratuvarı-

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html

Yeni Koronavirus (Covid-19) nedir?

Yeni koronavirüs solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür. Covid-19 un özelliği bulaştırıcılığının yüksek olması ve dünya çapında bir salgına yol açmış olmasıdır. Salgının önlenmesi amacı ile tüm dünya seferberlik etmiş olup hastalığın bulaştırıcı olduğu dönemdeki erken tanısının konması oldukça önemlidir. Belirtiler olmasa da virüsü almış kişiler bulaştırıcı olabilirler. Dolayısı ile PCR testi ile erken tanı konulup kişilerin kendilerini karantinaya almaları gerekmektedir.

Yeni Koronavirus (Covid-19) nasıl bulaşır?

Yeni koronavirus damlacık yolu ile bulaşır. Bunun yanı sıra “mikropartikül” denilen havada belirli bir süre kalabilen çok küçük parçacıklardan da geçebildiği düşünülmektedir. Dolayısı ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat edilmeli, kapalı alanlarda uzun süre kalınmamalı ve kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır.

Yeni Koronavirus (Covid-19) tanısı nasıl konulur?

Yeni koronavirus tanısı için en güvenilir sonuçlar burun ve boğazdan alınan sürüntünün uygun tüplere konularak bakanlık tarafından yetkilendirilmiş tanı merkezlerinden birinde (Genklinik Genetik Tanı Merkezimiz de bu merkezlerden biridir), real-time PCR cihazında, özel hazırlanmış kitler ile test edilmesi sonucu verilmektedir. Kitlerin sağlık bakanlığı onaylı olması ve dünyada da geçerliliği olan  primer-prob dizileri ile hazırlanmış olması gerekmektedir. Yeni mutasyonlar tespit edildikçe kitlerin bunlara karşı duyarlı olup olmadığına bakılmalı ve gerekirse primer-prob dizileri yenilenmelidir.

“Genklinik Yeni Koronavirus Testi”  hangi kurumlarda geçerlidir?

Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda uçuş öncesi onaylı Covid-19 PCR testi yapılması gerekmektedir. Havaalanları ve uçaklar için gerekli olan test raporu merkezimiz tarafından düzenlenir ve otomatik olarak Halk Sağlığı Yönetim Sistemi üzerinden e-nabıza kayıt edilir.

İş yerlerinde, fabrikalarda, hastanelerde, özel kuruluşlarda  merkezi tarama olarak yapılmaktadır.

Testimiz resmi rapor istenen her kurum için geçerlidir.

“Genklinik Yeni Koronavirus Testi”  evden veya işyerinden örnek alımı var mıdır?

Evet, arayıp talep edildiğinde tecrübeli elemanlarımız bulunduğunuz yere gelerek hassas ve dikkatli bir şekilde boğaz ve burun sürüntüsü alarak uygun tüplerle örnekleri merkezimize real-time PCR yapılmak üzere teslim etmektedir.